🖥
Display size
6.43 "
AMOLED| 90Hz| 450 nits (typ)|
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4200 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 September 21
World price
270 GBP
339 EUR
332 EUR
332 EUR
335 EUR
3170 NOK
335 EUR
3400 SEK
330 EUR
339 EUR
320 CHF
338 EUR
334 EUR
340 EUR
320 CHF
12000 UAH
20500 RUB
334 EUR
339 EUR
336 EUR
333 EUR
830 BYN
6300 MDL
330 USD
420 CAD
6700 MXN
1410000 COP
44000 ARS
1280 PEN
99211812600000 VEF
298000 CLP
1730 BRL
50000 JMD
39000 HTG
470 AUD
520 NZD
430000 KRW
44000 JPY
77000 PKR
450 SGD
1460 MYR
3600000 UZS
3400 TJS
155000 KZT
2210 CNY
25800 INR
130 BHD
6300 EGP
240 JOD
100 KWD
1190 QAR
1200 AED
1230 SAR
136000 NGN
5500 ZAR
39000 KES
1270000 UGX
660000 CDF
1360000 MGA
141000 AOA
20900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus ) | aluminum frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 90hz | 450 Luminance units ( typ ) | 700 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.43 inches | 99.8 cm2 ( ~85.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | Nano-SIM and eSIM or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip67 dust/water resistant up to 1meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | upgradable to android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 13 megapixel| lens aperture2.4 | 123˚ ( ultrawide ) | 1/3.06" mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4200 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | pd3.0 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is nokia x30 waterproof?
ip67 dust/water resistant up to 1meterfor 30 min
Does nokia x30 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of nokia x30?
4200 mAh
How much does nokia x30 cost?
~321 EUR
What chipset powers nokia x30?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does nokia x30 have?
256GB GB



