🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 550 nits
⚡
Chipset
Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4630 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 August 04
World price
230 GBP
271 EUR
279 EUR
273 EUR
277 EUR
2660 NOK
280 EUR
2800 SEK
273 EUR
277 EUR
270 CHF
273 EUR
280 EUR
278 EUR
270 CHF
10100 UAH
17200 RUB
271 EUR
270 EUR
276 EUR
271 EUR
690 BYN
5300 MDL
280 USD
360 CAD
5600 MXN
1180000 COP
37000 ARS
1070 PEN
83140117100000 VEF
250000 CLP
1450 BRL
42000 JMD
33000 HTG
400 AUD
440 NZD
360000 KRW
37000 JPY
64000 PKR
380 SGD
1220 MYR
3000000 UZS
2800 TJS
130000 KZT
1850 CNY
21700 INR
110 BHD
5300 EGP
200 JOD
90 KWD
1000 QAR
1010 AED
1030 SAR
114000 NGN
4600 ZAR
33000 KES
1060000 UGX
550000 CDF
1140000 MGA
118000 AOA
17500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 550 Luminance units |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~76.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 248 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 60 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, gray color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4350 snapdragon 480 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz kryo 460 & 6x1.8 GHz kryo 460 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.25" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 13 megapixel| lens aperture2.4 | 123˚ ( ultrawide ) | 1/3.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4630 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | 15w wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is nokia xr20 waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 60 min
Does nokia xr20 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of nokia xr20?
4630 mAh
How much does nokia xr20 cost?
~269 EUR
What chipset powers nokia xr20?
Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm)
How much RAM does nokia xr20 have?
128GB GB



