🖥
Display size
6.78 "
Fluid AMOLED| 1B colors| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4510 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 April 21
World price
530 GBP
636 EUR
636 EUR
636 EUR
640 EUR
6180 NOK
630 EUR
6500 SEK
630 EUR
632 EUR
610 CHF
640 EUR
630 EUR
636 EUR
610 CHF
23400 UAH
39900 RUB
640 EUR
638 EUR
633 EUR
630 EUR
1610 BYN
12300 MDL
640 USD
820 CAD
13100 MXN
2740000 COP
85000 ARS
2490 PEN
1.93169417E+14 VEF
579000 CLP
3360 BRL
98000 JMD
76000 HTG
920 AUD
1020 NZD
840000 KRW
86000 JPY
149000 PKR
880 SGD
2830 MYR
7000000 UZS
6500 TJS
302000 KZT
4290 CNY
50300 INR
240 BHD
12200 EGP
450 JOD
200 KWD
2320 QAR
2340 AED
2390 SAR
265000 NGN
10700 ZAR
76000 KES
2470000 UGX
1280000 CDF
2640000 MGA
274000 AOA
40600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | fluid AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ |
| Display size | 6.78 inches | 111.7 cm2 ( ~90.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant |
| Audio jack | No |
| Colors | green color gradations, blue color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-a77 & 3x2.42 GHz cortex-a77 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 10 | upgradable to android 12 | oxygenos 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 25mm ( wide ) | 1/1.43" | 1.12µm | multi-directional phase detection autofocus | Laser Auto focus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | ( telephoto ) | 1/1.0µm | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 48 megapixel| lens aperture2.2 | 14mm | 116˚ ( ultrawide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( color filter Camera ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4510 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 30w | 50% in 23 min ( advertised ) | Fast wireless charging 30w | 50% in 30 min ( advertised ) | reverse wireless charging 3w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 3.1.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oneplus 8 pro waterproof?
ip68 dust/water resistant
Does oneplus 8 pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus 8 pro?
4510 mAh
How much does oneplus 8 pro cost?
~625 EUR
What chipset powers oneplus 8 pro?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
How much RAM does oneplus 8 pro have?
256GB GB



