🖥
Display size
6.55 "
Fluid AMOLED| 120Hz| HDR10+
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 October 16
World price
440 GBP
522 EUR
521 EUR
525 EUR
524 EUR
5100 NOK
520 EUR
5400 SEK
521 EUR
530 EUR
510 CHF
521 EUR
529 EUR
529 EUR
510 CHF
19300 UAH
32900 RUB
524 EUR
529 EUR
528 EUR
526 EUR
1330 BYN
10200 MDL
530 USD
680 CAD
10800 MXN
2270000 COP
70000 ARS
2060 PEN
1.594806707E+14 VEF
478000 CLP
2770 BRL
81000 JMD
63000 HTG
760 AUD
840 NZD
690000 KRW
71000 JPY
123000 PKR
730 SGD
2340 MYR
5800000 UZS
5400 TJS
249000 KZT
3550 CNY
41500 INR
200 BHD
10100 EGP
380 JOD
160 KWD
1910 QAR
1930 AED
1970 SAR
219000 NGN
8800 ZAR
63000 KES
2040000 UGX
1050000 CDF
2180000 MGA
227000 AOA
33500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | fluid AMOLED | 120hz | hdr10+ |
| Display size | 6.55 inches | 103.6 cm2 ( ~87.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 188 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | cyan color gradations, silver color gradations, cyberpunk 2077 |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-a77 & 3x2.42 GHz cortex-a77 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 12 | oxygenos 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 16 megapixel| lens aperture2.2 | 14mm | 123˚ ( ultrawide ) | 1/3.6" | 1.0µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( monochrome ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 65w | 100% in 39 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 3.1.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer ( market dependant ) |
FAQ
Is oneplus 8t waterproof?
No
Does oneplus 8t support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus 8t?
4500 mAh
How much does oneplus 8t cost?
~516 EUR
What chipset powers oneplus 8t?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
How much RAM does oneplus 8t have?
256GB GB



