🖥
Display size
6.55 "
Fluid AMOLED| 120Hz| HDR10+| 1
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 March 26
World price
360 GBP
430 EUR
434 EUR
430 EUR
439 EUR
4190 NOK
440 EUR
4500 SEK
438 EUR
434 EUR
420 CHF
436 EUR
430 EUR
437 EUR
420 CHF
15900 UAH
27100 RUB
431 EUR
430 EUR
432 EUR
436 EUR
1090 BYN
8400 MDL
430 USD
560 CAD
8900 MXN
1860000 COP
58000 ARS
1690 PEN
1.310461325E+14 VEF
393000 CLP
2280 BRL
66000 JMD
52000 HTG
620 AUD
690 NZD
570000 KRW
58000 JPY
101000 PKR
600 SGD
1920 MYR
4800000 UZS
4500 TJS
205000 KZT
2910 CNY
34100 INR
170 BHD
8300 EGP
310 JOD
140 KWD
1570 QAR
1590 AED
1620 SAR
180000 NGN
7300 ZAR
52000 KES
1680000 UGX
870000 CDF
1790000 MGA
186000 AOA
27500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | plastic frame |
|---|---|
| Display type | fluid AMOLED | 120hz | hdr10+ | 1100 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.55 inches | 103.6 cm2 ( ~87.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 192 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | mist color color gradations, sky color color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 | oxygenos 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 23mm ( wide ) | 1/1.43" | 1.12µm | multi-directional phase detection autofocus -- 50 megapixel| lens aperture2.2 | 14mm ( ultrawide ) | 1/1.56" | 1.0µm | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( monochrome ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 65w wired | pd | 1-100% in 29 min ( advertised ) | 15w wireless ( eu/na ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 3.1.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is oneplus 9 waterproof?
No
Does oneplus 9 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus 9?
4500 mAh
How much does oneplus 9 cost?
~424 EUR
What chipset powers oneplus 9?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
How much RAM does oneplus 9 have?
256GB GB



