🖥
Display size
6.62 "
AMOLED| 120Hz| HDR10+
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 October 19
World price
330 GBP
403 EUR
404 EUR
401 EUR
403 EUR
3900 NOK
403 EUR
4100 SEK
408 EUR
405 EUR
390 CHF
400 EUR
403 EUR
406 EUR
390 CHF
14800 UAH
25200 RUB
406 EUR
406 EUR
404 EUR
406 EUR
1020 BYN
7800 MDL
410 USD
520 CAD
8300 MXN
1740000 COP
54000 ARS
1570 PEN
1.220830715E+14 VEF
366000 CLP
2120 BRL
62000 JMD
48000 HTG
580 AUD
640 NZD
530000 KRW
54000 JPY
94000 PKR
560 SGD
1790 MYR
4400000 UZS
4200 TJS
191000 KZT
2720 CNY
31800 INR
160 BHD
7700 EGP
290 JOD
130 KWD
1460 QAR
1480 AED
1510 SAR
168000 NGN
6800 ZAR
48000 KES
1560000 UGX
810000 CDF
1670000 MGA
174000 AOA
25700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 120hz | hdr10+ |
| Display size | 6.62 inches | 106.3 cm2 ( ~87.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 198.5 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, silver color gradations, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 | oxygenos 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 24mm ( wide ) | 1/1.56 | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 16 megapixel| lens aperture2.2 | 14mm | 123˚ ( ultrawide ) | 1/3.6" | 1.0µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 65w wired | 100% in 29 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oneplus 9rt 5g waterproof?
No
Does oneplus 9rt 5g support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus 9rt 5g?
4500 mAh
How much does oneplus 9rt 5g cost?
~395 EUR
What chipset powers oneplus 9rt 5g?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
How much RAM does oneplus 9rt 5g have?
256GB GB



