🖥
Display size
6.56 "
IPS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 November 03
World price
200 GBP
233 EUR
237 EUR
234 EUR
240 EUR
2280 NOK
230 EUR
2400 SEK
238 EUR
237 EUR
230 CHF
237 EUR
231 EUR
240 EUR
230 CHF
8600 UAH
14700 RUB
235 EUR
230 EUR
235 EUR
235 EUR
590 BYN
4600 MDL
240 USD
300 CAD
4800 MXN
1010000 COP
31000 ARS
920 PEN
71086345500000 VEF
213000 CLP
1240 BRL
36000 JMD
28000 HTG
340 AUD
380 NZD
310000 KRW
32000 JPY
55000 PKR
330 SGD
1050 MYR
2600000 UZS
2400 TJS
111000 KZT
1580 CNY
18500 INR
90 BHD
4500 EGP
170 JOD
80 KWD
850 QAR
860 AED
880 SAR
98000 NGN
4000 ZAR
28000 KES
910000 UGX
470000 CDF
970000 MGA
101000 AOA
15000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz |
| Display size | 6.56 inches | 103.4 cm2 ( ~84.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | midnight jade |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 810 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Operating System | android 12 | oxygenos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is oneplus nord n300 waterproof?
No
Does oneplus nord n300 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus nord n300?
5000 mAh
How much does oneplus nord n300 cost?
~230 EUR
What chipset powers oneplus nord n300?
Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
How much RAM does oneplus nord n300 have?
64GB GB



