🖥
Display size
6.72 "
IPS LCD| 120Hz| 550 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 April 14
World price
230 GBP
273 EUR
276 EUR
280 EUR
277 EUR
2670 NOK
277 EUR
2900 SEK
277 EUR
270 EUR
270 CHF
271 EUR
273 EUR
273 EUR
270 CHF
10100 UAH
17200 RUB
280 EUR
275 EUR
276 EUR
280 EUR
700 BYN
5300 MDL
280 USD
360 CAD
5700 MXN
1190000 COP
37000 ARS
1080 PEN
83449188200000 VEF
251000 CLP
1450 BRL
42000 JMD
33000 HTG
400 AUD
440 NZD
360000 KRW
37000 JPY
65000 PKR
380 SGD
1230 MYR
3100000 UZS
2900 TJS
131000 KZT
1860 CNY
21700 INR
110 BHD
5300 EGP
200 JOD
90 KWD
1000 QAR
1010 AED
1040 SAR
115000 NGN
4700 ZAR
33000 KES
1070000 UGX
550000 CDF
1140000 MGA
119000 AOA
17600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 550 Luminance units ( typ ) | 680 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.72 inches | 109.0 cm2 ( ~86.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 191 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue, orange |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | coloros 13.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd | 76% in 30 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is oppo a1 waterproof?
No
Does oppo a1 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo a1?
5000 mAh
How much does oppo a1 cost?
~270 EUR
What chipset powers oppo a1?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does oppo a1 have?
256GB GB



