🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 120Hz| 1000 nits (HBM
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5100 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 June 21
World price
170 GBP
210 EUR
205 EUR
205 EUR
208 EUR
1980 NOK
201 EUR
2100 SEK
210 EUR
200 EUR
200 CHF
207 EUR
207 EUR
210 EUR
200 CHF
7500 UAH
12800 RUB
207 EUR
209 EUR
205 EUR
201 EUR
520 BYN
4000 MDL
210 USD
270 CAD
4200 MXN
880000 COP
27000 ARS
800 PEN
61814213500000 VEF
186000 CLP
1080 BRL
32000 JMD
25000 HTG
300 AUD
330 NZD
270000 KRW
28000 JPY
48000 PKR
280 SGD
910 MYR
2300000 UZS
2100 TJS
97000 KZT
1380 CNY
16100 INR
80 BHD
3900 EGP
150 JOD
70 KWD
740 QAR
750 AED
770 SAR
85000 NGN
3500 ZAR
25000 KES
790000 UGX
410000 CDF
850000 MGA
88000 AOA
13000 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1000 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.2 cm2 ( ~85.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | panda glass |
| Weight in gram | 186 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | purple color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | coloros 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5100 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 50% in 30 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is oppo a3 pro (india) waterproof?
No
Does oppo a3 pro (india) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo a3 pro (india)?
5100 mAh
How much does oppo a3 pro (india) cost?
~200 EUR
What chipset powers oppo a3 pro (india)?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does oppo a3 pro (india) have?
256GB GB



