🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 120Hz| 1000 nits (HBM
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 May 15
World price
150 GBP
187 EUR
180 EUR
181 EUR
180 EUR
1780 NOK
182 EUR
1900 SEK
183 EUR
183 EUR
180 CHF
184 EUR
180 EUR
190 EUR
180 CHF
6800 UAH
11500 RUB
182 EUR
182 EUR
183 EUR
184 EUR
470 BYN
3600 MDL
190 USD
240 CAD
3800 MXN
790000 COP
25000 ARS
720 PEN
55632792100000 VEF
167000 CLP
970 BRL
28000 JMD
22000 HTG
270 AUD
300 NZD
240000 KRW
25000 JPY
43000 PKR
260 SGD
820 MYR
2100000 UZS
1900 TJS
87000 KZT
1240 CNY
14500 INR
70 BHD
3500 EGP
130 JOD
60 KWD
670 QAR
680 AED
690 SAR
77000 NGN
3100 ZAR
22000 KES
710000 UGX
370000 CDF
760000 MGA
79000 AOA
11700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1000 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.2 cm2 ( ~84.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 7i | mohs level 4 |
| Weight in gram | 194 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | coloros 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 33w pps | 13.5w pd | 50% in 37 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes | ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is oppo a5 waterproof?
ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets
Does oppo a5 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo a5?
6000 mAh
How much does oppo a5 cost?
~180 EUR
What chipset powers oppo a5?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does oppo a5 have?
256GB GB



