🖥
Display size
6.56 "
IPS LCD| 90Hz| 480 nits (typ)|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 700 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 November 10
World price
200 GBP
238 EUR
234 EUR
234 EUR
231 EUR
2280 NOK
237 EUR
2400 SEK
233 EUR
240 EUR
230 CHF
235 EUR
237 EUR
237 EUR
230 CHF
8600 UAH
14700 RUB
230 EUR
236 EUR
239 EUR
232 EUR
590 BYN
4600 MDL
240 USD
300 CAD
4800 MXN
1010000 COP
31000 ARS
920 PEN
71086345500000 VEF
213000 CLP
1240 BRL
36000 JMD
28000 HTG
340 AUD
380 NZD
310000 KRW
32000 JPY
55000 PKR
330 SGD
1050 MYR
2600000 UZS
2400 TJS
111000 KZT
1580 CNY
18500 INR
90 BHD
4500 EGP
170 JOD
80 KWD
850 QAR
860 AED
880 SAR
98000 NGN
4000 ZAR
28000 KES
910000 UGX
470000 CDF
970000 MGA
101000 AOA
15000 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz | 480 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.56 inches | 103.4 cm2 ( ~84.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 188 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue, violet color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 700 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | coloros 12.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 27mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 27mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le | aptx |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is oppo a58 (china) waterproof?
No
Does oppo a58 (china) support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo a58 (china)?
5000 mAh
How much does oppo a58 (china) cost?
~230 EUR
What chipset powers oppo a58 (china)?
Mediatek Dimensity 700 (7 nm)
How much RAM does oppo a58 (china) have?
256GB GB



