🖥
Display size
6.75 "
IPS LCD| 120Hz| 1125 nits (HBM
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 January 05
World price
180 GBP
216 EUR
214 EUR
216 EUR
217 EUR
2080 NOK
220 EUR
2200 SEK
219 EUR
215 EUR
210 CHF
210 EUR
214 EUR
216 EUR
210 CHF
7900 UAH
13400 RUB
217 EUR
213 EUR
215 EUR
218 EUR
540 BYN
4200 MDL
220 USD
280 CAD
4400 MXN
920000 COP
29000 ARS
840 PEN
64904924100000 VEF
195000 CLP
1130 BRL
33000 JMD
26000 HTG
310 AUD
340 NZD
280000 KRW
29000 JPY
50000 PKR
300 SGD
950 MYR
2400000 UZS
2200 TJS
102000 KZT
1450 CNY
16900 INR
80 BHD
4100 EGP
160 JOD
70 KWD
780 QAR
790 AED
810 SAR
89000 NGN
3600 ZAR
26000 KES
830000 UGX
430000 CDF
890000 MGA
93000 AOA
13700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1125 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.75 inches | 111.4 cm2 ( ~85.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 216 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | brown color gradations, gold color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | coloros 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 33w pps | 13.5w pd | 54% in 30 min | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is oppo a6 pro (india) waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does oppo a6 pro (india) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo a6 pro (india)?
7000 mAh
How much does oppo a6 pro (india) cost?
~210 EUR
What chipset powers oppo a6 pro (india)?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does oppo a6 pro (india) have?
256GB GB



