🖥
Display size
6.7 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 600
⚡
Chipset
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 March 27
World price
220 GBP
264 EUR
268 EUR
262 EUR
267 EUR
2570 NOK
263 EUR
2700 SEK
266 EUR
262 EUR
260 CHF
266 EUR
262 EUR
269 EUR
260 CHF
9700 UAH
16600 RUB
263 EUR
270 EUR
269 EUR
264 EUR
670 BYN
5100 MDL
270 USD
340 CAD
5500 MXN
1140000 COP
35000 ARS
1040 PEN
80358477500000 VEF
241000 CLP
1400 BRL
41000 JMD
32000 HTG
380 AUD
430 NZD
350000 KRW
36000 JPY
62000 PKR
370 SGD
1180 MYR
2900000 UZS
2800 TJS
126000 KZT
1790 CNY
20900 INR
100 BHD
5100 EGP
190 JOD
90 KWD
970 QAR
970 AED
1000 SAR
111000 NGN
4500 ZAR
32000 KES
1030000 UGX
530000 CDF
1100000 MGA
114000 AOA
16900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 7i ) | fiber fabric back or fiberglass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 600 Luminance units ( typ ) | 1200 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.7 inches | 108.0 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 7i |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | purple color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6450 snapdragon 6 generation 1 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | coloros 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 27mm ( wide ) | 1/2.88" | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | pd | 30% in 21 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo f29 waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does oppo f29 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo f29?
6500 mAh
How much does oppo f29 cost?
~260 EUR
What chipset powers oppo f29?
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
How much RAM does oppo f29 have?
256GB GB



