🖥
Display size
6.78 "
LTPO AMOLED| 1B colors| 120Hz|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9300 (4 nm)
Immortalis-G720 MC12
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 January 12
World price
440 GBP
526 EUR
527 EUR
525 EUR
521 EUR
5140 NOK
520 EUR
5400 SEK
529 EUR
529 EUR
510 CHF
527 EUR
530 EUR
525 EUR
510 CHF
19400 UAH
33200 RUB
526 EUR
520 EUR
522 EUR
520 EUR
1340 BYN
10200 MDL
530 USD
680 CAD
10900 MXN
2280000 COP
70000 ARS
2070 PEN
1.607169549E+14 VEF
482000 CLP
2800 BRL
81000 JMD
64000 HTG
770 AUD
850 NZD
700000 KRW
71000 JPY
124000 PKR
730 SGD
2360 MYR
5800000 UZS
5500 TJS
251000 KZT
3570 CNY
41800 INR
200 BHD
10100 EGP
380 JOD
170 KWD
1930 QAR
1940 AED
1990 SAR
221000 NGN
8900 ZAR
63000 KES
2050000 UGX
1060000 CDF
2190000 MGA
228000 AOA
33800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus 2 ) | glass back or eco leather back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED | 1b colors | 120hz | dolby vision | hdr10+ | 1600 Luminance units ( typ ) | 2300 Luminance units ( hbmillion) | 4500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 111.7 cm2 ( ~91.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus 2 |
| Weight in gram | 202 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip65 dust/water resistant |
| Audio jack | No |
| Colors | black, blue color gradations, brown color gradations, purple |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9300 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.25 GHz cortex-x4 & 3x2.85 GHz cortex-x4 & 4x2.0 GHz cortex-a720 ) |
| GPU | immortalis-g720 mc12 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 16gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 14 | coloros 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | 23mm ( wide ) | 1/1.56" | phase detection autofocus | OIS -- 64 megapixel| lens aperture2.6 | 70mm ( periscope telephoto ) | 1/2.0" | 3x optical zoom | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 15mm | 119˚ ( ultrawide ) | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 21mm ( wide ) | 1/2.74" | 0.8µm | phase detection autofocus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | pd | 50% in 10 min | 100% in 26 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | yes; nfc-sim | hce | ese | eid |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | lhdc |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is oppo find x7 waterproof?
ip65 dust/water resistant
Does oppo find x7 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo find x7?
5000 mAh
How much does oppo find x7 cost?
~520 EUR
What chipset powers oppo find x7?
Mediatek Dimensity 9300 (4 nm)
How much RAM does oppo find x7 have?
512GB GB



