🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 120Hz| 850 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 June 27
World price
100 GBP
124 EUR
120 EUR
120 EUR
126 EUR
1190 NOK
121 EUR
1300 SEK
126 EUR
125 EUR
120 CHF
120 EUR
125 EUR
123 EUR
120 CHF
4500 UAH
7700 RUB
121 EUR
122 EUR
129 EUR
124 EUR
310 BYN
2400 MDL
130 USD
160 CAD
2500 MXN
530000 COP
17000 ARS
480 PEN
37088528100000 VEF
112000 CLP
650 BRL
19000 JMD
15000 HTG
180 AUD
200 NZD
160000 KRW
17000 JPY
29000 PKR
170 SGD
550 MYR
1400000 UZS
1300 TJS
58000 KZT
830 CNY
9700 INR
50 BHD
2400 EGP
90 JOD
40 KWD
450 QAR
450 AED
460 SAR
51000 NGN
2100 ZAR
15000 KES
480000 UGX
250000 CDF
510000 MGA
53000 AOA
7800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 850 Luminance units ( typ ) | 1000 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.2 cm2 ( ~84.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 7i ( oppo a5i pro only ) |
| Weight in gram | 194 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets |
| Audio jack | Yes |
| Colors | sunset color color gradations, purple color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | coloros 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 27mm ( wide ) | 1/2.88" | 0.61µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 25mm ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 33w pps | 13.5w pd | 50% in 37 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( only a5i pro ) |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is oppo k13x waterproof?
ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets
Does oppo k13x support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo k13x?
6000 mAh
How much does oppo k13x cost?
~120 EUR
What chipset powers oppo k13x?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does oppo k13x have?
256GB GB



