🖥
Display size
6.75 "
IPS LCD| 120Hz| 1125 nits (HBM
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 March 20
World price
150 GBP
178 EUR
174 EUR
178 EUR
173 EUR
1680 NOK
171 EUR
1800 SEK
178 EUR
179 EUR
170 CHF
174 EUR
174 EUR
176 EUR
170 CHF
6400 UAH
10900 RUB
172 EUR
178 EUR
174 EUR
179 EUR
440 BYN
3400 MDL
180 USD
230 CAD
3600 MXN
750000 COP
23000 ARS
680 PEN
52542081500000 VEF
158000 CLP
920 BRL
27000 JMD
21000 HTG
250 AUD
280 NZD
230000 KRW
24000 JPY
41000 PKR
240 SGD
770 MYR
1900000 UZS
1800 TJS
82000 KZT
1170 CNY
13700 INR
70 BHD
3300 EGP
130 JOD
60 KWD
630 QAR
640 AED
650 SAR
72000 NGN
2900 ZAR
21000 KES
670000 UGX
350000 CDF
720000 MGA
75000 AOA
11100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1125 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.75 inches | 111.4 cm2 ( ~85.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 216 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | prism color color gradations, white color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | coloros 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 33w pps | 13.5w pd | 37% in 30 min | 5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is oppo k14 waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does oppo k14 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo k14?
7000 mAh
How much does oppo k14 cost?
~170 EUR
What chipset powers oppo k14?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does oppo k14 have?
256GB GB



