🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 1B colors| 165Hz| 600
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9500s (3 nm)
Immortalis-G925 MC12
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
8000 mAh
📅
Status
Coming soon. expected. release 2026 April 03
World price
390 GBP
468 EUR
463 EUR
464 EUR
460 EUR
4550 NOK
461 EUR
4800 SEK
464 EUR
462 EUR
450 CHF
469 EUR
463 EUR
469 EUR
450 CHF
17200 UAH
29400 RUB
465 EUR
462 EUR
467 EUR
460 EUR
1180 BYN
9100 MDL
470 USD
600 CAD
9600 MXN
2020000 COP
62000 ARS
1830 PEN
1.421726909E+14 VEF
426000 CLP
2470 BRL
72000 JMD
56000 HTG
680 AUD
750 NZD
620000 KRW
63000 JPY
110000 PKR
650 SGD
2090 MYR
5200000 UZS
4800 TJS
222000 KZT
3160 CNY
37000 INR
180 BHD
9000 EGP
340 JOD
150 KWD
1710 QAR
1720 AED
1760 SAR
195000 NGN
7900 ZAR
56000 KES
1820000 UGX
940000 CDF
1940000 MGA
202000 AOA
29900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( crystal shield glass ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 165hz | 600 Luminance units ( typ ) | 1800 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 112.4 cm2 ( ~89.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | crystal shield glass |
| Weight in gram | 213 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | gray, silver, pink |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9500s ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.73 GHz cortex-x925 & 3x3.3 GHz cortex-x4 & 4x2.4 GHz cortex-a720 ) |
| GPU | immortalis-g925 mc12 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 16 | coloros 16 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 24mm ( wide ) | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 116˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | 23mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 8000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | 44w/100w ufcs | 55w pps | 13.5w pd | reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo k15 pro+ waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does oppo k15 pro+ support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo k15 pro+?
8000 mAh
How much does oppo k15 pro+ cost?
~460 EUR
What chipset powers oppo k15 pro+?
Mediatek Dimensity 9500s (3 nm)
How much RAM does oppo k15 pro+ have?
512GB GB



