🖥
Display size
6.74 "
OLED| 1B colors| 120Hz| HDR10+
⚡
Chipset
Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
Adreno 730
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4700 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 December 01
World price
380 GBP
451 EUR
453 EUR
452 EUR
458 EUR
4450 NOK
451 EUR
4700 SEK
457 EUR
454 EUR
440 CHF
460 EUR
451 EUR
460 EUR
440 CHF
16800 UAH
28700 RUB
455 EUR
458 EUR
458 EUR
454 EUR
1160 BYN
8900 MDL
460 USD
590 CAD
9400 MXN
1980000 COP
61000 ARS
1790 PEN
1.390819802E+14 VEF
417000 CLP
2420 BRL
70000 JMD
55000 HTG
660 AUD
730 NZD
600000 KRW
62000 JPY
107000 PKR
640 SGD
2040 MYR
5100000 UZS
4700 TJS
217000 KZT
3090 CNY
36200 INR
180 BHD
8800 EGP
330 JOD
140 KWD
1670 QAR
1680 AED
1720 SAR
191000 NGN
7700 ZAR
55000 KES
1780000 UGX
920000 CDF
1900000 MGA
198000 AOA
29200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | OLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 1200 Luminance units ( hbmillion) | 1600 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.74 inches | 109.2 cm2 ( ~90.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, green, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8475 snapdragon 8+ generation 1 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.2 GHz cortex-x2 & 3x2.5 GHz cortex-a710 & 4x1.80 GHz cortex-a510 ) |
| GPU | adreno 730 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | coloros 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 32 megapixel| lens aperture2.0 | 47mm ( telephoto ) | 1/2.74" | 0.8µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm | 112˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 22mm ( wide ) | 1/2.74" | 0.8µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4700 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | pd | qc3 | 50% in 11 min | 100% in 27 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes | ese | hce | nfc-sim | eid |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is oppo reno11 pro (china) waterproof?
No
Does oppo reno11 pro (china) support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno11 pro (china)?
4700 mAh
How much does oppo reno11 pro (china) cost?
~450 EUR
What chipset powers oppo reno11 pro (china)?
Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
How much RAM does oppo reno11 pro (china) have?
512GB GB



