🖥
Display size
6.43 "
AMOLED| 430 nits (typ)
⚡
Chipset
MediaTek MT6853V Dimensity 720 (7 nm)
Mali-G57 MC3
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4300 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 September 24
World price
270 GBP
330 EUR
320 EUR
322 EUR
323 EUR
3160 NOK
328 EUR
3400 SEK
327 EUR
324 EUR
320 CHF
325 EUR
327 EUR
330 EUR
320 CHF
12000 UAH
20400 RUB
327 EUR
326 EUR
324 EUR
323 EUR
820 BYN
6300 MDL
330 USD
420 CAD
6700 MXN
1410000 COP
44000 ARS
1280 PEN
98902741500000 VEF
297000 CLP
1720 BRL
50000 JMD
39000 HTG
470 AUD
520 NZD
430000 KRW
44000 JPY
76000 PKR
450 SGD
1450 MYR
3600000 UZS
3400 TJS
155000 KZT
2200 CNY
25800 INR
130 BHD
6300 EGP
230 JOD
100 KWD
1190 QAR
1200 AED
1230 SAR
136000 NGN
5500 ZAR
39000 KES
1270000 UGX
660000 CDF
1350000 MGA
141000 AOA
20800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 430 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.43 inches | 99.8 cm2 ( ~84.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 169 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, white, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6853v dimensity 720 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc3 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | coloros 7.2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 119˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 26mm ( wide ) | 1/2.8" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4300 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 65w | reverse charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno4 se waterproof?
No
Does oppo reno4 se support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno4 se?
4300 mAh
How much does oppo reno4 se cost?
~320 EUR
What chipset powers oppo reno4 se?
MediaTek MT6853V Dimensity 720 (7 nm)
How much RAM does oppo reno4 se have?
256GB GB



