🖥
Display size
6.7 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
Adreno 642L
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 December 02
World price
510 GBP
600 EUR
602 EUR
608 EUR
608 EUR
5930 NOK
608 EUR
6300 SEK
603 EUR
601 EUR
590 CHF
602 EUR
601 EUR
604 EUR
590 CHF
22400 UAH
38300 RUB
601 EUR
608 EUR
607 EUR
607 EUR
1540 BYN
11800 MDL
610 USD
790 CAD
12500 MXN
2630000 COP
81000 ARS
2390 PEN
1.854426403E+14 VEF
556000 CLP
3220 BRL
94000 JMD
73000 HTG
880 AUD
980 NZD
800000 KRW
82000 JPY
143000 PKR
850 SGD
2720 MYR
6700000 UZS
6300 TJS
290000 KZT
4120 CNY
48300 INR
230 BHD
11700 EGP
440 JOD
190 KWD
2220 QAR
2240 AED
2300 SAR
254000 NGN
10300 ZAR
73000 KES
2370000 UGX
1220000 CDF
2530000 MGA
264000 AOA
38900 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 500 Luminance units ( typ ) | 800 Luminance units ( hbmillion) | 950 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 108.0 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | asahi glass agc dt-star2 |
| Weight in gram | 174 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, gold, pink color gradations, red |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7325 snapdragon 778g 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz cortex-a78 & 3x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.9 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 642l |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | coloros 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 22mm ( wide ) | 1/2.74" | 0.8µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd | qc2 | 1-33% in 10 min | 1-100% in 44 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes | ese | hce | nfc-sim |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is oppo reno9 waterproof?
No
Does oppo reno9 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno9?
4500 mAh
How much does oppo reno9 cost?
~600 EUR
What chipset powers oppo reno9?
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
How much RAM does oppo reno9 have?
512GB GB



