🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 120Hz| 625 nits (HBM)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 April 07
World price
150 GBP
188 EUR
181 EUR
189 EUR
187 EUR
1780 NOK
181 EUR
1900 SEK
185 EUR
181 EUR
180 CHF
184 EUR
180 EUR
188 EUR
180 CHF
6800 UAH
11500 RUB
190 EUR
189 EUR
181 EUR
181 EUR
470 BYN
3600 MDL
190 USD
240 CAD
3800 MXN
790000 COP
25000 ARS
720 PEN
55632792100000 VEF
167000 CLP
970 BRL
28000 JMD
22000 HTG
270 AUD
300 NZD
240000 KRW
25000 JPY
43000 PKR
260 SGD
820 MYR
2100000 UZS
1900 TJS
87000 KZT
1240 CNY
14500 INR
70 BHD
3500 EGP
130 JOD
60 KWD
670 QAR
680 AED
690 SAR
77000 NGN
3100 ZAR
22000 KES
710000 UGX
370000 CDF
760000 MGA
79000 AOA
11700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 625 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~85.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green color gradations, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6100+ ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | realme ui 5.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 0.64µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| f2.1 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | unspecified |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is realme 12x (china) waterproof?
No
Does realme 12x (china) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme 12x (china)?
5000 mAh
How much does realme 12x (china) cost?
~180 EUR
What chipset powers realme 12x (china)?
Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
How much RAM does realme 12x (china) have?
512GB GB



