🖥
Display size
6.67 "
OLED| 1B colors| 120Hz| 2000 n
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7300 Energy (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 October
World price
150 GBP
178 EUR
178 EUR
174 EUR
173 EUR
1680 NOK
179 EUR
1800 SEK
178 EUR
175 EUR
170 CHF
170 EUR
180 EUR
172 EUR
170 CHF
6400 UAH
10900 RUB
174 EUR
170 EUR
174 EUR
178 EUR
440 BYN
3400 MDL
180 USD
230 CAD
3600 MXN
750000 COP
23000 ARS
680 PEN
52542081500000 VEF
158000 CLP
920 BRL
27000 JMD
21000 HTG
250 AUD
280 NZD
230000 KRW
24000 JPY
41000 PKR
240 SGD
770 MYR
1900000 UZS
1800 TJS
82000 KZT
1170 CNY
13700 INR
70 BHD
3300 EGP
130 JOD
60 KWD
630 QAR
640 AED
650 SAR
72000 NGN
2900 ZAR
21000 KES
670000 UGX
350000 CDF
720000 MGA
75000 AOA
11100 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | OLED | 1b colors | 120hz | 2000 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~88.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green color gradations, gold color gradations, purple color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7300 energy ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.5 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | realme ui 6.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.95" | phase detection autofocus | OIS -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | unspecified |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) ; unspecified sensors |
FAQ
Is realme 15 lite waterproof?
ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets
Does realme 15 lite support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme 15 lite?
5000 mAh
How much does realme 15 lite cost?
~170 EUR
What chipset powers realme 15 lite?
Mediatek Dimensity 7300 Energy (4 nm)
How much RAM does realme 15 lite have?
256GB GB



