🖥
Display size
6.8 "
IPS LCD| 144Hz| 1200 nits (HBM
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 November 13
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 144hz | 1200 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.8 inches | 113.0 cm2 ( ~87.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 215 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69k dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 6meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | green, purple |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | realme ui 6.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 28mm ( wide ) | 1/2.96" | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme c85 waterproof?
ip68/ip69k dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 6meterfor 30 min
Does realme c85 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme c85?
7000 mAh
How much does realme c85 cost?
-
What chipset powers realme c85?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does realme c85 have?
256GB GB



