🖥
Display size
6.8 "
IPS LCD| 144Hz| 1200 nits (HBM
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 December 23
World price
110 GBP
134 EUR
134 EUR
130 EUR
135 EUR
1290 NOK
137 EUR
1400 SEK
130 EUR
135 EUR
130 CHF
132 EUR
137 EUR
139 EUR
130 CHF
4900 UAH
8300 RUB
140 EUR
138 EUR
136 EUR
130 EUR
340 BYN
2600 MDL
140 USD
170 CAD
2800 MXN
570000 COP
18000 ARS
520 PEN
40179238800000 VEF
121000 CLP
700 BRL
21000 JMD
16000 HTG
190 AUD
210 NZD
180000 KRW
18000 JPY
31000 PKR
190 SGD
590 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
63000 KZT
900 CNY
10500 INR
50 BHD
2600 EGP
100 JOD
40 KWD
480 QAR
490 AED
500 SAR
56000 NGN
2300 ZAR
16000 KES
520000 UGX
270000 CDF
550000 MGA
57000 AOA
8500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 144hz | 1200 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.8 inches | 113.0 cm2 ( ~87.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 212 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | realme ui 6.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 28mm ( wide ) | 1/2.96" | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 60w wired | 13.5w pd | 46w pps | reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le | aptx hd | lhdc 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme narzo 90x waterproof?
ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets
Does realme narzo 90x support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme narzo 90x?
7000 mAh
How much does realme narzo 90x cost?
~130 EUR
What chipset powers realme narzo 90x?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does realme narzo 90x have?
128GB GB



