🖥
Display size
6.6 "
PLS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Exynos 1330 (5 nm) - SM-A146B
Mali-G68 MP2 - SM-A146B
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 January 12
World price
140 GBP
171 EUR
173 EUR
174 EUR
175 EUR
1590 NOK
170 EUR
1700 SEK
170 EUR
177 EUR
160 CHF
173 EUR
174 EUR
175 EUR
160 CHF
6100 UAH
10300 RUB
175 EUR
170 EUR
172 EUR
170 EUR
420 BYN
3200 MDL
170 USD
210 CAD
3400 MXN
710000 COP
22000 ARS
640 PEN
49760441900000 VEF
150000 CLP
870 BRL
26000 JMD
20000 HTG
240 AUD
260 NZD
220000 KRW
22000 JPY
39000 PKR
230 SGD
730 MYR
1800000 UZS
1700 TJS
78000 KZT
1110 CNY
13000 INR
70 BHD
3200 EGP
120 JOD
50 KWD
600 QAR
600 AED
620 SAR
69000 NGN
2800 ZAR
20000 KES
640000 UGX
330000 CDF
680000 MGA
71000 AOA
10500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | pls LCD | 90hz |
| Display size | 6.6 inches | 104.9 cm2 ( ~80.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 202 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, green color gradations, red color gradations, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1330 ( 5 nm ) - sm-a146b |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) - sm-a146b |
| GPU | mali-g68 mp2 - sm-a146b |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | upgradable to android 14 | one ui core 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer ( usa only ) |
FAQ
Is samsung galaxy a14 5g waterproof?
No
Does samsung galaxy a14 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy a14 5g?
5000 mAh
How much does samsung galaxy a14 5g cost?
~161 EUR
What chipset powers samsung galaxy a14 5g?
Exynos 1330 (5 nm) - SM-A146B
How much RAM does samsung galaxy a14 5g have?
128GB GB



