🖥
Display size
6.7 "
Super AMOLED| 120Hz
⚡
Chipset
Exynos 1380 (5 nm) - Global
Mali-G68 MP5 - Global
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 March 19
World price
180 GBP
210 EUR
210 EUR
219 EUR
211 EUR
2070 NOK
214 EUR
2200 SEK
211 EUR
212 EUR
210 CHF
212 EUR
211 EUR
210 EUR
210 CHF
7800 UAH
13400 RUB
210 EUR
218 EUR
219 EUR
214 EUR
540 BYN
4100 MDL
220 USD
280 CAD
4400 MXN
920000 COP
29000 ARS
830 PEN
64595853100000 VEF
194000 CLP
1130 BRL
33000 JMD
26000 HTG
310 AUD
340 NZD
280000 KRW
29000 JPY
50000 PKR
300 SGD
950 MYR
2400000 UZS
2200 TJS
101000 KZT
1440 CNY
16800 INR
80 BHD
4100 EGP
150 JOD
70 KWD
780 QAR
780 AED
800 SAR
89000 NGN
3600 ZAR
26000 KES
830000 UGX
430000 CDF
880000 MGA
92000 AOA
13600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus+ ) | plastic frame | glass back ( gorilla glass victus+ ) |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 120hz |
| Display size | 6.7 inches | 110.2 cm2 ( ~86.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus+ | mohs level 5 |
| Weight in gram | 200 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip67 dust/water resistant up to 1meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, mint color, peach color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1380 ( 5 nm ) - global |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) - global |
| GPU | mali-g68 mp5 - global |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 6 major android upgrades | one ui 7 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 27mm ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is samsung galaxy a26 waterproof?
ip67 dust/water resistant up to 1meterfor 30 min
Does samsung galaxy a26 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy a26?
5000 mAh
How much does samsung galaxy a26 cost?
~209 EUR
What chipset powers samsung galaxy a26?
Exynos 1380 (5 nm) - Global
How much RAM does samsung galaxy a26 have?
256GB GB



