🖥
Display size
6.4 "
Super AMOLED| 90Hz
⚡
Chipset
Exynos 1280 (5 nm)
Mali-G68
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 April 20
World price
250 GBP
299 EUR
291 EUR
298 EUR
296 EUR
2850 NOK
295 EUR
3000 SEK
292 EUR
296 EUR
290 CHF
300 EUR
293 EUR
293 EUR
290 CHF
10800 UAH
18400 RUB
292 EUR
297 EUR
296 EUR
297 EUR
740 BYN
5700 MDL
300 USD
380 CAD
6000 MXN
1270000 COP
39000 ARS
1150 PEN
89012467400000 VEF
267000 CLP
1550 BRL
45000 JMD
35000 HTG
430 AUD
470 NZD
390000 KRW
40000 JPY
69000 PKR
410 SGD
1310 MYR
3300000 UZS
3000 TJS
139000 KZT
1980 CNY
23200 INR
110 BHD
5600 EGP
210 JOD
90 KWD
1070 QAR
1080 AED
1100 SAR
122000 NGN
5000 ZAR
35000 KES
1140000 UGX
590000 CDF
1220000 MGA
127000 AOA
18700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 90hz |
| Display size | 6.4 inches | 98.9 cm2 ( ~83.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 186 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip67 dust/water resistant up to 1meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, blue, peach color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1280 ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | upgradable to android 14 | one ui 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 123˚ | ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1/3.1" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is samsung galaxy a33 5g waterproof?
ip67 dust/water resistant up to 1meterfor 30 min
Does samsung galaxy a33 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy a33 5g?
5000 mAh
How much does samsung galaxy a33 5g cost?
~288 EUR
What chipset powers samsung galaxy a33 5g?
Exynos 1280 (5 nm)
How much RAM does samsung galaxy a33 5g have?
256GB GB



