🖥
Display size
6.6 "
Super AMOLED| 120Hz| 1000 nits
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 1080 (6 nm)
Mali-G68 MC4
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 March 24
World price
250 GBP
310 EUR
308 EUR
307 EUR
309 EUR
2880 NOK
302 EUR
3100 SEK
303 EUR
301 EUR
290 CHF
305 EUR
309 EUR
309 EUR
290 CHF
10900 UAH
18600 RUB
304 EUR
300 EUR
301 EUR
305 EUR
750 BYN
5700 MDL
300 USD
380 CAD
6100 MXN
1280000 COP
40000 ARS
1160 PEN
89939680600000 VEF
270000 CLP
1570 BRL
46000 JMD
36000 HTG
430 AUD
480 NZD
390000 KRW
40000 JPY
70000 PKR
410 SGD
1320 MYR
3300000 UZS
3100 TJS
141000 KZT
2000 CNY
23400 INR
120 BHD
5700 EGP
210 JOD
90 KWD
1080 QAR
1090 AED
1120 SAR
124000 NGN
5000 ZAR
36000 KES
1150000 UGX
600000 CDF
1230000 MGA
128000 AOA
18900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 120hz | 1000 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.6 inches | 106.9 cm2 ( ~84.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip67 dust/water resistant up to 1meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | lime, graphite color, violet color, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 1080 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.6 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mc4 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | up to 4 major android upgrades | one ui 6.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 123˚ | ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1/3.1" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is samsung galaxy a34 waterproof?
ip67 dust/water resistant up to 1meterfor 30 min
Does samsung galaxy a34 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy a34?
5000 mAh
How much does samsung galaxy a34 cost?
~291 EUR
What chipset powers samsung galaxy a34?
Mediatek Dimensity 1080 (6 nm)
How much RAM does samsung galaxy a34 have?
256GB GB



