🖥
Display size
6.6 "
Super AMOLED| 120Hz| 1000 nits
⚡
Chipset
Exynos 1380 (5 nm)
Mali-G68 MP5
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 March 15
World price
200 GBP
245 EUR
241 EUR
241 EUR
245 EUR
2320 NOK
245 EUR
2500 SEK
241 EUR
242 EUR
230 CHF
249 EUR
240 EUR
245 EUR
230 CHF
8800 UAH
15000 RUB
249 EUR
243 EUR
241 EUR
240 EUR
610 BYN
4700 MDL
240 USD
310 CAD
4900 MXN
1030000 COP
32000 ARS
940 PEN
72631700800000 VEF
218000 CLP
1270 BRL
37000 JMD
29000 HTG
350 AUD
380 NZD
320000 KRW
32000 JPY
56000 PKR
330 SGD
1070 MYR
2700000 UZS
2500 TJS
114000 KZT
1620 CNY
18900 INR
90 BHD
4600 EGP
170 JOD
80 KWD
870 QAR
880 AED
900 SAR
100000 NGN
4100 ZAR
29000 KES
930000 UGX
480000 CDF
990000 MGA
104000 AOA
15300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus+ ) | plastic frame | glass back |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 120hz | 1000 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.6 inches | 106.9 cm2 ( ~84.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus+ |
| Weight in gram | 209 g |
| SIM card | Nano-SIM | eSIM or Hybrid SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip67 dust/water resistant up to 1meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, lilac, navy color, lemon |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1380 ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mp5 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 4 major android upgrades | one ui 6.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.96" | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 123˚ | ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is samsung galaxy a35 waterproof?
ip67 dust/water resistant up to 1meterfor 30 min
Does samsung galaxy a35 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy a35?
5000 mAh
How much does samsung galaxy a35 cost?
~235 EUR
What chipset powers samsung galaxy a35?
Exynos 1380 (5 nm)
How much RAM does samsung galaxy a35 have?
256GB GB



