🖥
Display size
6.6 "
Super AMOLED
⚡
Chipset
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 November 11
World price
270 GBP
322 EUR
320 EUR
329 EUR
330 EUR
3090 NOK
325 EUR
3300 SEK
320 EUR
322 EUR
310 CHF
324 EUR
326 EUR
329 EUR
310 CHF
11700 UAH
19900 RUB
327 EUR
322 EUR
320 EUR
323 EUR
800 BYN
6200 MDL
320 USD
410 CAD
6500 MXN
1370000 COP
42000 ARS
1240 PEN
96430173000000 VEF
289000 CLP
1680 BRL
49000 JMD
38000 HTG
460 AUD
510 NZD
420000 KRW
43000 JPY
75000 PKR
440 SGD
1420 MYR
3500000 UZS
3300 TJS
151000 KZT
2150 CNY
25100 INR
120 BHD
6100 EGP
230 JOD
100 KWD
1160 QAR
1170 AED
1200 SAR
133000 NGN
5400 ZAR
38000 KES
1230000 UGX
640000 CDF
1320000 MGA
137000 AOA
20300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED |
|---|---|
| Display size | 6.6 inches | 105.2 cm2 ( ~84.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 193 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, white color gradations, prism color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7225 snapdragon 750 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 570 & 6x1.8 GHz kryo 570 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | upgradable to android 13 | one ui 5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 123˚ ( ultrawide ) -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is samsung galaxy a42 5g waterproof?
No
Does samsung galaxy a42 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy a42 5g?
5000 mAh
How much does samsung galaxy a42 5g cost?
~312 EUR
What chipset powers samsung galaxy a42 5g?
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750 5G (8 nm)
How much RAM does samsung galaxy a42 5g have?
128GB GB



