🖥
Display size
6.6 "
Super AMOLED| 120Hz| HDR10+| 1
⚡
Chipset
Exynos 1480 (4 nm)
Xclipse 530
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 March 15
World price
280 GBP
337 EUR
332 EUR
340 EUR
331 EUR
3200 NOK
331 EUR
3400 SEK
333 EUR
330 EUR
320 CHF
337 EUR
336 EUR
335 EUR
320 CHF
12100 UAH
20700 RUB
332 EUR
340 EUR
335 EUR
336 EUR
830 BYN
6400 MDL
330 USD
430 CAD
6800 MXN
1420000 COP
44000 ARS
1290 PEN
1.001390258E+14 VEF
301000 CLP
1740 BRL
51000 JMD
40000 HTG
480 AUD
530 NZD
440000 KRW
45000 JPY
77000 PKR
460 SGD
1470 MYR
3700000 UZS
3400 TJS
157000 KZT
2230 CNY
26100 INR
130 BHD
6300 EGP
240 JOD
100 KWD
1200 QAR
1210 AED
1240 SAR
138000 NGN
5600 ZAR
40000 KES
1280000 UGX
660000 CDF
1370000 MGA
143000 AOA
21100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus+ ) | glass back ( gorilla glass ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 120hz | hdr10+ | 1000 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.6 inches | 106.9 cm2 ( ~85.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus+ |
| Weight in gram | 213 g |
| SIM card | Nano-SIM |
| Water Resistance | ip67 dust/water resistant up to 1meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, lilac, navy color, lemon |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1480 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.75 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | xclipse 530 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 4 major android upgrades | one ui 6.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 12 megapixel| lens aperture2.2 | 123˚ ( ultrawide ) | 1/3.06" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.2 | 26mm ( wide ) | 1/2.74" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is samsung galaxy a55 waterproof?
ip67 dust/water resistant up to 1meterfor 30 min
Does samsung galaxy a55 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy a55?
5000 mAh
How much does samsung galaxy a55 cost?
~324 EUR
What chipset powers samsung galaxy a55?
Exynos 1480 (4 nm)
How much RAM does samsung galaxy a55 have?
256GB GB



