🖥
Display size
6.6 "
PLS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Exynos 1330 (5 nm)
Mali-G68 MP2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 March 30
World price
130 GBP
159 EUR
158 EUR
160 EUR
158 EUR
1490 NOK
156 EUR
1600 SEK
151 EUR
152 EUR
150 CHF
160 EUR
157 EUR
159 EUR
150 CHF
5600 UAH
9600 RUB
156 EUR
159 EUR
157 EUR
153 EUR
390 BYN
3000 MDL
160 USD
200 CAD
3200 MXN
660000 COP
21000 ARS
600 PEN
46360660100000 VEF
139000 CLP
810 BRL
24000 JMD
19000 HTG
220 AUD
250 NZD
200000 KRW
21000 JPY
36000 PKR
210 SGD
680 MYR
1700000 UZS
1600 TJS
73000 KZT
1030 CNY
12100 INR
60 BHD
3000 EGP
110 JOD
50 KWD
560 QAR
560 AED
580 SAR
64000 NGN
2600 ZAR
19000 KES
600000 UGX
310000 CDF
640000 MGA
66000 AOA
9800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | pls LCD | 90hz |
| Display size | 6.6 inches | 104.9 cm2 ( ~81.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 206 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, green, purple |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1330 ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mp2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 13 | one ui core 5.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is samsung galaxy f14 waterproof?
No
Does samsung galaxy f14 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy f14?
6000 mAh
How much does samsung galaxy f14 cost?
~150 EUR
What chipset powers samsung galaxy f14?
Exynos 1330 (5 nm)
How much RAM does samsung galaxy f14 have?
128GB GB



