🖥
Display size
6.7 "
PLS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
Adreno 610
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 March 07
World price
90 GBP
114 EUR
110 EUR
116 EUR
118 EUR
1010 NOK
115 EUR
1100 SEK
116 EUR
118 EUR
100 CHF
115 EUR
118 EUR
112 EUR
100 CHF
3900 UAH
6500 RUB
119 EUR
113 EUR
110 EUR
114 EUR
270 BYN
2000 MDL
110 USD
140 CAD
2200 MXN
450000 COP
14000 ARS
410 PEN
31525248900000 VEF
95000 CLP
550 BRL
16000 JMD
13000 HTG
150 AUD
170 NZD
140000 KRW
14000 JPY
25000 PKR
150 SGD
470 MYR
1200000 UZS
1100 TJS
50000 KZT
700 CNY
8200 INR
40 BHD
2000 EGP
80 JOD
40 KWD
380 QAR
380 AED
390 SAR
44000 NGN
1800 ZAR
13000 KES
410000 UGX
210000 CDF
430000 MGA
45000 AOA
6700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | pls LCD | 90hz |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 107.8 cm2 ( ~82.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 194 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6225 snapdragon 680 4g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz kryo 265 gold & 4x1.9 GHz kryo 265 silver ) |
| GPU | adreno 610 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 13 | up to 2 major android upgrades | one ui 5.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is samsung galaxy m14 4g waterproof?
No
Does samsung galaxy m14 4g support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of samsung galaxy m14 4g?
5000 mAh
How much does samsung galaxy m14 4g cost?
~102 EUR
What chipset powers samsung galaxy m14 4g?
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
How much RAM does samsung galaxy m14 4g have?
128GB GB



