🖥
Display size
6.7 "
Super AMOLED| 90Hz| 800 nits (
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 March 05
World price
110 GBP
134 EUR
140 EUR
130 EUR
139 EUR
1290 NOK
138 EUR
1400 SEK
133 EUR
135 EUR
130 CHF
130 EUR
130 EUR
138 EUR
130 CHF
4900 UAH
8300 RUB
138 EUR
131 EUR
139 EUR
135 EUR
340 BYN
2600 MDL
140 USD
170 CAD
2800 MXN
570000 COP
18000 ARS
520 PEN
40179238800000 VEF
121000 CLP
700 BRL
21000 JMD
16000 HTG
190 AUD
210 NZD
180000 KRW
18000 JPY
31000 PKR
190 SGD
590 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
63000 KZT
900 CNY
10500 INR
50 BHD
2600 EGP
100 JOD
40 KWD
480 QAR
490 AED
500 SAR
56000 NGN
2300 ZAR
16000 KES
520000 UGX
270000 CDF
550000 MGA
57000 AOA
8500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 90hz | 800 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.7 inches | 110.2 cm2 ( ~86.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 191 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip54 dust protected and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, green color gradations, pink color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 6 major android upgrades | one ui 7 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) | 1/5.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/3.1" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is samsung galaxy m16 waterproof?
ip54 dust protected and water resistant water splashes
Does samsung galaxy m16 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy m16?
5000 mAh
How much does samsung galaxy m16 cost?
~130 EUR
What chipset powers samsung galaxy m16?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does samsung galaxy m16 have?
256GB GB



