🖥
Display size
6.5 "
TFT LCD
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 720 (7 nm)
Mali-G57 MC3
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 September 02
World price
190 GBP
228 EUR
222 EUR
224 EUR
221 EUR
2180 NOK
226 EUR
2300 SEK
227 EUR
223 EUR
220 CHF
220 EUR
227 EUR
220 EUR
220 CHF
8300 UAH
14100 RUB
230 EUR
227 EUR
221 EUR
230 EUR
570 BYN
4400 MDL
230 USD
290 CAD
4600 MXN
970000 COP
30000 ARS
880 PEN
67995634800000 VEF
204000 CLP
1180 BRL
35000 JMD
27000 HTG
330 AUD
360 NZD
300000 KRW
30000 JPY
53000 PKR
310 SGD
1000 MYR
2500000 UZS
2300 TJS
107000 KZT
1510 CNY
17700 INR
90 BHD
4300 EGP
160 JOD
70 KWD
820 QAR
820 AED
840 SAR
94000 NGN
3800 ZAR
27000 KES
870000 UGX
450000 CDF
930000 MGA
97000 AOA
14300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | tft LCD |
|---|---|
| Display size | 6.5 inches | 102.0 cm2 ( ~81.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 205 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 720 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc3 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 | one ui 5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 123˚ ( ultrawide ) -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is samsung galaxy m32 5g waterproof?
No
Does samsung galaxy m32 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy m32 5g?
5000 mAh
How much does samsung galaxy m32 5g cost?
~220 EUR
What chipset powers samsung galaxy m32 5g?
Mediatek Dimensity 720 (7 nm)
How much RAM does samsung galaxy m32 5g have?
128GB GB



