🖥
Display size
6.6 "
Super AMOLED
⚡
Chipset
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 May 01
World price
210 GBP
263 EUR
266 EUR
270 EUR
263 EUR
2480 NOK
270 EUR
2700 SEK
260 EUR
265 EUR
250 CHF
264 EUR
261 EUR
260 EUR
250 CHF
9400 UAH
16000 RUB
262 EUR
263 EUR
263 EUR
265 EUR
650 BYN
5000 MDL
260 USD
330 CAD
5300 MXN
1100000 COP
34000 ARS
1000 PEN
77576837900000 VEF
233000 CLP
1350 BRL
39000 JMD
31000 HTG
370 AUD
410 NZD
340000 KRW
35000 JPY
60000 PKR
360 SGD
1140 MYR
2800000 UZS
2700 TJS
121000 KZT
1730 CNY
20200 INR
100 BHD
4900 EGP
180 JOD
80 KWD
930 QAR
940 AED
960 SAR
107000 NGN
4300 ZAR
31000 KES
990000 UGX
520000 CDF
1060000 MGA
111000 AOA
16300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED |
|---|---|
| Display size | 6.6 inches | 105.2 cm2 ( ~84.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, prism color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7225 snapdragon 750g 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 570 & 6x1.8 GHz kryo 570 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 | one ui 5.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 123˚ ( ultrawide ) -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is samsung galaxy m42 5g waterproof?
No
Does samsung galaxy m42 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy m42 5g?
5000 mAh
How much does samsung galaxy m42 5g cost?
~251 EUR
What chipset powers samsung galaxy m42 5g?
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
How much RAM does samsung galaxy m42 5g have?
128GB GB



