🖥
Display size
6.74 "
Super AMOLED+| 120Hz
⚡
Chipset
Exynos 1480 (4 nm)
Xclipse 530
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 April 17
World price
220 GBP
262 EUR
268 EUR
268 EUR
264 EUR
2570 NOK
264 EUR
2700 SEK
266 EUR
266 EUR
260 CHF
264 EUR
265 EUR
266 EUR
260 CHF
9700 UAH
16600 RUB
269 EUR
262 EUR
270 EUR
263 EUR
670 BYN
5100 MDL
270 USD
340 CAD
5500 MXN
1140000 COP
35000 ARS
1040 PEN
80358477500000 VEF
241000 CLP
1400 BRL
41000 JMD
32000 HTG
380 AUD
430 NZD
350000 KRW
36000 JPY
62000 PKR
370 SGD
1180 MYR
2900000 UZS
2800 TJS
126000 KZT
1790 CNY
20900 INR
100 BHD
5100 EGP
190 JOD
90 KWD
970 QAR
970 AED
1000 SAR
111000 NGN
4500 ZAR
32000 KES
1030000 UGX
530000 CDF
1100000 MGA
114000 AOA
16900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus+ ) | plastic frame | glass back ( gorilla glass victus+ ) |
|---|---|
| Display type | Super amoled+ | 120hz |
| Display size | 6.74 inches | 111.5 cm2 ( ~89.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus+ |
| Weight in gram | 180 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1480 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.75 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | xclipse 530 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 6 major android upgrades | one ui 7 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 12 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is samsung galaxy m56 waterproof?
No
Does samsung galaxy m56 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy m56?
5000 mAh
How much does samsung galaxy m56 cost?
~260 EUR
What chipset powers samsung galaxy m56?
Exynos 1480 (4 nm)
How much RAM does samsung galaxy m56 have?
256GB GB



