🖥
Display size
6.7 "
IPS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
Adreno 618
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4120 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 September 11
World price
510 GBP
604 EUR
603 EUR
609 EUR
609 EUR
5930 NOK
606 EUR
6300 SEK
602 EUR
602 EUR
590 CHF
605 EUR
602 EUR
609 EUR
590 CHF
22400 UAH
38300 RUB
606 EUR
605 EUR
604 EUR
604 EUR
1540 BYN
11800 MDL
610 USD
790 CAD
12500 MXN
2630000 COP
81000 ARS
2390 PEN
1.854426403E+14 VEF
556000 CLP
3220 BRL
94000 JMD
73000 HTG
880 AUD
980 NZD
800000 KRW
82000 JPY
143000 PKR
850 SGD
2720 MYR
6700000 UZS
6300 TJS
290000 KZT
4120 CNY
48300 INR
230 BHD
11700 EGP
440 JOD
190 KWD
2220 QAR
2240 AED
2300 SAR
254000 NGN
10300 ZAR
73000 KES
2370000 UGX
1220000 CDF
2530000 MGA
264000 AOA
38900 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 108.4 cm2 ( ~83.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 198 g |
| SIM card | Nano-SIM |
| Water Resistance | ipx5/ip6x/ipx8 water/dust resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7125 snapdragon 720g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.3 GHz kryo 465 gold & 6x1.8 GHz kryo 465 silver ) |
| GPU | adreno 618 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | Auto focus -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | 115˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | 40mm ( telephoto macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4120 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is sharp aquos sense4 plus waterproof?
ipx5/ip6x/ipx8 water/dust resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does sharp aquos sense4 plus support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of sharp aquos sense4 plus?
4120 mAh
How much does sharp aquos sense4 plus cost?
~600 EUR
What chipset powers sharp aquos sense4 plus?
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
How much RAM does sharp aquos sense4 plus have?
128GB GB



