🖥
Display size
6.1 "
IGZO OLED| 1B colors| 1300 nit
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50.3 MP
🔋
Battery
4570 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 September
World price
320 GBP
389 EUR
389 EUR
382 EUR
386 EUR
3760 NOK
386 EUR
4000 SEK
380 EUR
385 EUR
380 CHF
380 EUR
382 EUR
383 EUR
380 CHF
14200 UAH
24300 RUB
387 EUR
387 EUR
382 EUR
382 EUR
980 BYN
7500 MDL
390 USD
500 CAD
8000 MXN
1670000 COP
52000 ARS
1510 PEN
1.174470055E+14 VEF
352000 CLP
2040 BRL
60000 JMD
47000 HTG
560 AUD
620 NZD
510000 KRW
52000 JPY
91000 PKR
540 SGD
1720 MYR
4300000 UZS
4000 TJS
184000 KZT
2610 CNY
30600 INR
150 BHD
7400 EGP
280 JOD
120 KWD
1410 QAR
1420 AED
1460 SAR
161000 NGN
6500 ZAR
46000 KES
1500000 UGX
780000 CDF
1600000 MGA
167000 AOA
24700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | igzo OLED | 1b colors | 1300 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.1 inches | 89.0 cm2 ( ~83.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 158 g |
| SIM card | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistance | ip68 water/dust resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 12 | upgradable to android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50.3 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.55" | Dual Pixel phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | 15mm ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4570 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) ; unspecified sensors |
FAQ
Is sharp aquos sense7 waterproof?
ip68 water/dust resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does sharp aquos sense7 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sharp aquos sense7?
4570 mAh
How much does sharp aquos sense7 cost?
~380 EUR
What chipset powers sharp aquos sense7?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does sharp aquos sense7 have?
128GB GB



