🖥
Display size
6.6 "
IPS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 700 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 September
World price
130 GBP
158 EUR
155 EUR
156 EUR
159 EUR
1490 NOK
151 EUR
1600 SEK
154 EUR
157 EUR
150 CHF
157 EUR
156 EUR
150 EUR
150 CHF
5600 UAH
9600 RUB
157 EUR
155 EUR
151 EUR
153 EUR
390 BYN
3000 MDL
160 USD
200 CAD
3200 MXN
660000 COP
21000 ARS
600 PEN
46360660100000 VEF
139000 CLP
810 BRL
24000 JMD
19000 HTG
220 AUD
250 NZD
200000 KRW
21000 JPY
36000 PKR
210 SGD
680 MYR
1700000 UZS
1600 TJS
73000 KZT
1030 CNY
12100 INR
60 BHD
3000 EGP
110 JOD
50 KWD
560 QAR
560 AED
580 SAR
64000 NGN
2600 ZAR
19000 KES
600000 UGX
310000 CDF
640000 MGA
66000 AOA
9800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz |
| Display size | 6.6 inches | 104.6 cm2 ( ~82.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | unspecified |
| Colors | black, blue, white |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 700 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 2 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| ( wide ) | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is sharp aquos wish4 waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does sharp aquos wish4 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sharp aquos wish4?
5000 mAh
How much does sharp aquos wish4 cost?
~150 EUR
What chipset powers sharp aquos wish4?
Mediatek Dimensity 700 (7 nm)
How much RAM does sharp aquos wish4 have?
128GB GB



