🖥
Display size
6.0 "
OLED| 1B colors| HDR
⚡
Chipset
Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
12 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 June 11
World price
260 GBP
301 EUR
310 EUR
306 EUR
307 EUR
2970 NOK
308 EUR
3200 SEK
302 EUR
301 EUR
300 CHF
307 EUR
304 EUR
302 EUR
300 CHF
11200 UAH
19200 RUB
310 EUR
304 EUR
301 EUR
307 EUR
770 BYN
5900 MDL
310 USD
400 CAD
6300 MXN
1320000 COP
41000 ARS
1200 PEN
92721320200000 VEF
278000 CLP
1610 BRL
47000 JMD
37000 HTG
440 AUD
490 NZD
400000 KRW
41000 JPY
72000 PKR
420 SGD
1360 MYR
3400000 UZS
3200 TJS
145000 KZT
2060 CNY
24200 INR
120 BHD
5900 EGP
220 JOD
100 KWD
1110 QAR
1120 AED
1150 SAR
127000 NGN
5200 ZAR
37000 KES
1190000 UGX
610000 CDF
1270000 MGA
132000 AOA
19500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 6 ) | glass back ( gorilla glass 6 ) | plastic frame |
|---|---|
| Display type | OLED | 1b colors | hdr |
| Display size | 6.0 inches | 84.1 cm2 ( ~80.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 6 |
| Weight in gram | 169 g |
| SIM card | · Nano-SIM |
| Water Resistance | ip65/ip68 dust tight and water resistant low pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, white, blue, pink |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6350 snapdragon 690 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz kryo 560 gold & 6x1.7 GHz kryo 560 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 6gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 12 megapixel| lens aperture1.8 | 27mm ( wide ) | 1/2.8" | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | 54mm ( telephoto ) | 1/4.0" | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ | 16mm ( ultrawide ) | 1/4.0" mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 27mm ( wide ) | 1/4.0" mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 21w wired ( unofficial rating ) | pd | qc |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 3.1.0 | otg | display port |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is sony xperia 10 iii waterproof?
ip65/ip68 dust tight and water resistant low pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does sony xperia 10 iii support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sony xperia 10 iii?
4500 mAh
How much does sony xperia 10 iii cost?
~300 EUR
What chipset powers sony xperia 10 iii?
Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm)
How much RAM does sony xperia 10 iii have?
256GB GB



