🖥
Display size
6.1 "
OLED| 1B colors| HDR
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 June 21
World price
470 GBP
563 EUR
561 EUR
569 EUR
562 EUR
5490 NOK
570 EUR
5800 SEK
570 EUR
565 EUR
550 CHF
562 EUR
570 EUR
567 EUR
550 CHF
20800 UAH
35500 RUB
564 EUR
567 EUR
562 EUR
566 EUR
1430 BYN
10900 MDL
570 USD
730 CAD
11600 MXN
2440000 COP
75000 ARS
2210 PEN
1.718435134E+14 VEF
515000 CLP
2990 BRL
87000 JMD
68000 HTG
820 AUD
910 NZD
740000 KRW
76000 JPY
132000 PKR
780 SGD
2520 MYR
6200000 UZS
5800 TJS
268000 KZT
3820 CNY
44700 INR
220 BHD
10800 EGP
400 JOD
180 KWD
2060 QAR
2080 AED
2130 SAR
236000 NGN
9500 ZAR
68000 KES
2200000 UGX
1140000 CDF
2350000 MGA
244000 AOA
36100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | OLED | 1b colors | hdr |
| Display size | 6.1 inches | 86.9 cm2 ( ~82.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 159 g |
| SIM card | · Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip65/ip68 dust tight and water resistant low pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, white, green color gradations, lavender color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | upgradable to android 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 54mm ( telephoto ) | 1/4.4" | 1.0µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ | 16mm ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | wired | pd | qc |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is sony xperia 10 v waterproof?
ip65/ip68 dust tight and water resistant low pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does sony xperia 10 v support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sony xperia 10 v?
5000 mAh
How much does sony xperia 10 v cost?
~556 EUR
What chipset powers sony xperia 10 v?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does sony xperia 10 v have?
128GB GB



