🖥
Display size
6.1 "
OLED| 1B colors| 120Hz| HDR BT
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
12 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 October 08
World price
290 GBP
357 EUR
358 EUR
359 EUR
352 EUR
3380 NOK
352 EUR
3600 SEK
357 EUR
351 EUR
340 CHF
351 EUR
357 EUR
356 EUR
340 CHF
12800 UAH
21800 RUB
360 EUR
358 EUR
355 EUR
355 EUR
880 BYN
6700 MDL
350 USD
450 CAD
7200 MXN
1500000 COP
46000 ARS
1360 PEN
1.05702305E+14 VEF
317000 CLP
1840 BRL
54000 JMD
42000 HTG
500 AUD
560 NZD
460000 KRW
47000 JPY
82000 PKR
480 SGD
1550 MYR
3900000 UZS
3600 TJS
165000 KZT
2350 CNY
27500 INR
130 BHD
6700 EGP
250 JOD
110 KWD
1270 QAR
1280 AED
1310 SAR
145000 NGN
5900 ZAR
42000 KES
1350000 UGX
700000 CDF
1440000 MGA
150000 AOA
22200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 6 ) | glass back ( gorilla glass 6 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | OLED | 1b colors | 120hz | hdr bt.2020 |
| Display size | 6.1 inches | 86.9 cm2 ( ~81.4% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 6 |
| Weight in gram | 168 g |
| SIM card | · Nano-SIM |
| Water Resistance | ip65/ip68 dust tight and water resistant low pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, green, pink |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 12 megapixel| lens aperture1.7 | 24mm ( wide ) | 1/1.7" | 1.8µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 12 megapixel| lens aperture2.3 | 70mm ( telephoto ) | lens aperture2.8 | 105mm ( telephoto ) | 1/2.9" | Dual Pixel phase detection autofocus | 3x/4.4x optical zoom | OIS -- 12 megapixel| lens aperture2.2 | 124˚ | 16mm ( ultrawide ) | 1/2.6" | Dual Pixel phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 24mm ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | wired | pd | 50% in 30 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 3.1.0 | otg | video output |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | barometer | compass |
FAQ
Is sony xperia 5 iii waterproof?
ip65/ip68 dust tight and water resistant low pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does sony xperia 5 iii support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sony xperia 5 iii?
4500 mAh
How much does sony xperia 5 iii cost?
~342 EUR
What chipset powers sony xperia 5 iii?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
How much RAM does sony xperia 5 iii have?
256GB GB



