🖥
Display size
5.0 "
TFT
⚡
Chipset
Mediatek MT6580M (28 nm)
Mali-400MP2
📷
Primary camera
5 MP
🔋
Battery
2000 mAh
📅
Status
Available. Released 2018 March
specification
📱 Device Body
| Display type | tft |
|---|---|
| Display size | 5.0 inches | 68.9 cm2 ( ~64.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 152.4 g |
| SIM card | dual SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gold color gradations, blue color gradations, red color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6580m ( 28 nm ) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz cortex-a7 |
| GPU | mali-400mp2 |
| Memory v1 | 8gb 1gb RAM |
| Operating System | android 7.0 ( nougat ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 5 megapixelmp |
|---|---|
| Secondary camera | 2 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 2000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.0 |
| USB | microusb 2.0 |
| Sensors | accelerometer |
FAQ
Is tecno f2 waterproof?
No
Does tecno f2 support 5G?
GSM / HSPA
What is the battery capacity of tecno f2?
2000 mAh
How much does tecno f2 cost?
-
What chipset powers tecno f2?
Mediatek MT6580M (28 nm)
How much RAM does tecno f2 have?
8GB GB



