🖥
Display size
6.78 "
LTPO AMOLED| 1B colors| 144Hz|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9300 (4 nm)
Immortalis-G720 MC12
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5160 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 December 30
World price
320 GBP
385 EUR
380 EUR
380 EUR
382 EUR
3760 NOK
384 EUR
4000 SEK
384 EUR
385 EUR
380 CHF
382 EUR
388 EUR
389 EUR
380 CHF
14200 UAH
24300 RUB
389 EUR
390 EUR
383 EUR
386 EUR
980 BYN
7500 MDL
390 USD
500 CAD
8000 MXN
1670000 COP
52000 ARS
1510 PEN
1.174470055E+14 VEF
352000 CLP
2040 BRL
60000 JMD
47000 HTG
560 AUD
620 NZD
510000 KRW
52000 JPY
91000 PKR
540 SGD
1720 MYR
4300000 UZS
4000 TJS
184000 KZT
2610 CNY
30600 INR
150 BHD
7400 EGP
280 JOD
120 KWD
1410 QAR
1420 AED
1460 SAR
161000 NGN
6500 ZAR
46000 KES
1500000 UGX
780000 CDF
1600000 MGA
167000 AOA
24700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | LTPO AMOLED | 1b colors | 144hz | hdr10+ | 1400 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, blue, red |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9300 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.25 GHz cortex-x4 & 3x2.85 GHz cortex-x4 & 4x2.0 GHz cortex-a720 ) |
| GPU | immortalis-g720 mc12 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 14 | originos 4 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | ( wide ) | 1/1.49" | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 119˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5160 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | 1-40% in 9 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo iqoo neo9 pro (china) waterproof?
No
Does vivo iqoo neo9 pro (china) support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo iqoo neo9 pro (china)?
5160 mAh
How much does vivo iqoo neo9 pro (china) cost?
~380 EUR
What chipset powers vivo iqoo neo9 pro (china)?
Mediatek Dimensity 9300 (4 nm)
How much RAM does vivo iqoo neo9 pro (china) have?
512GB GB



