🖥
Display size
6.41 "
Super AMOLED
⚡
Chipset
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
Adreno 640 (700 MHz)
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2019 September
World price
420 GBP
501 EUR
502 EUR
507 EUR
505 EUR
4940 NOK
502 EUR
5200 SEK
510 EUR
507 EUR
490 CHF
503 EUR
500 EUR
508 EUR
490 CHF
18700 UAH
31900 RUB
502 EUR
506 EUR
510 EUR
509 EUR
1290 BYN
9800 MDL
510 USD
660 CAD
10500 MXN
2200000 COP
68000 ARS
1990 PEN
1.545355336E+14 VEF
463000 CLP
2690 BRL
78000 JMD
61000 HTG
740 AUD
810 NZD
670000 KRW
69000 JPY
119000 PKR
710 SGD
2270 MYR
5600000 UZS
5200 TJS
241000 KZT
3440 CNY
40200 INR
200 BHD
9700 EGP
360 JOD
160 KWD
1850 QAR
1870 AED
1910 SAR
212000 NGN
8600 ZAR
61000 KES
1970000 UGX
1020000 CDF
2110000 MGA
220000 AOA
32500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED |
|---|---|
| Display size | 6.41 inches | 100.9 cm2 ( ~83.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 217 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8150 snapdragon 855+ ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz kryo 485 & 3x2.42 GHz kryo 485 & 4x1.78 GHz kryo 485 ) |
| GPU | adreno 640 ( 700 mhz ) |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 12gb RAM | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 9.0 ( pie ) | funtouch 9.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 12 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/2.8" | 1.28µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 44w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo iqoo pro 5g waterproof?
No
Does vivo iqoo pro 5g support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo iqoo pro 5g?
4500 mAh
How much does vivo iqoo pro 5g cost?
~500 EUR
What chipset powers vivo iqoo pro 5g?
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
How much RAM does vivo iqoo pro 5g have?
256GB GB



