🖥
Display size
6.56 "
IPS LCD| 90Hz| 840 nits (HBM)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 July 20
World price
110 GBP
140 EUR
136 EUR
136 EUR
139 EUR
1290 NOK
137 EUR
1400 SEK
131 EUR
136 EUR
130 CHF
139 EUR
134 EUR
136 EUR
130 CHF
4900 UAH
8300 RUB
131 EUR
138 EUR
133 EUR
134 EUR
340 BYN
2600 MDL
140 USD
170 CAD
2800 MXN
570000 COP
18000 ARS
520 PEN
40179238800000 VEF
121000 CLP
700 BRL
21000 JMD
16000 HTG
190 AUD
210 NZD
180000 KRW
18000 JPY
31000 PKR
190 SGD
590 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
63000 KZT
900 CNY
10500 INR
50 BHD
2600 EGP
100 JOD
40 KWD
480 QAR
490 AED
500 SAR
56000 NGN
2300 ZAR
16000 KES
520000 UGX
270000 CDF
550000 MGA
57000 AOA
8500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 840 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.56 inches | 103.4 cm2 ( ~83.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip64 | water and dust resistant |
| Audio jack | Yes |
| Colors | brown color gradations, cyan color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 14 | funtouch 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is vivo iqoo z9 lite waterproof?
ip64 | water and dust resistant
Does vivo iqoo z9 lite support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo iqoo z9 lite?
5000 mAh
How much does vivo iqoo z9 lite cost?
~130 EUR
What chipset powers vivo iqoo z9 lite?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does vivo iqoo z9 lite have?
128GB GB



