🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 1B colors| 144Hz| HDR|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
Immortalis-G720 MC12
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6400 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 September 24
World price
240 GBP
285 EUR
281 EUR
281 EUR
282 EUR
2770 NOK
282 EUR
3000 SEK
281 EUR
289 EUR
280 CHF
289 EUR
281 EUR
281 EUR
280 CHF
10500 UAH
17900 RUB
285 EUR
282 EUR
290 EUR
286 EUR
720 BYN
5500 MDL
290 USD
370 CAD
5900 MXN
1230000 COP
38000 ARS
1120 PEN
86539898800000 VEF
260000 CLP
1510 BRL
44000 JMD
34000 HTG
410 AUD
460 NZD
380000 KRW
39000 JPY
67000 PKR
400 SGD
1270 MYR
3200000 UZS
3000 TJS
135000 KZT
1930 CNY
22600 INR
110 BHD
5500 EGP
210 JOD
90 KWD
1040 QAR
1050 AED
1070 SAR
119000 NGN
4800 ZAR
34000 KES
1110000 UGX
570000 CDF
1180000 MGA
123000 AOA
18200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 144hz | hdr | 4500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~89.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 196 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, titanium color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9300+ ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.4 GHz cortex-x4 & 3x2.85 GHz cortex-x4 & 4x2.0 GHz cortex-a720 ) |
| GPU | immortalis-g720 mc12 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 16gb RAM | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 14 | originos 4 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.0" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6400 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 7.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | aptx lossless |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo iqoo z9 turbo+ waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does vivo iqoo z9 turbo+ support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo iqoo z9 turbo+?
6400 mAh
How much does vivo iqoo z9 turbo+ cost?
~280 EUR
What chipset powers vivo iqoo z9 turbo+?
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
How much RAM does vivo iqoo z9 turbo+ have?
512GB GB



