🖥
Display size
6.72 "
IPS LCD| 120Hz| 1000 nits (pea
⚡
Chipset
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 April 29
World price
140 GBP
163 EUR
166 EUR
160 EUR
167 EUR
1580 NOK
161 EUR
1700 SEK
170 EUR
163 EUR
160 CHF
169 EUR
168 EUR
162 EUR
160 CHF
6000 UAH
10200 RUB
162 EUR
169 EUR
168 EUR
164 EUR
410 BYN
3200 MDL
170 USD
210 CAD
3400 MXN
710000 COP
22000 ARS
640 PEN
49451370800000 VEF
149000 CLP
860 BRL
25000 JMD
20000 HTG
240 AUD
260 NZD
220000 KRW
22000 JPY
38000 PKR
230 SGD
730 MYR
1800000 UZS
1700 TJS
78000 KZT
1100 CNY
12900 INR
70 BHD
3200 EGP
120 JOD
50 KWD
600 QAR
600 AED
620 SAR
68000 NGN
2800 ZAR
20000 KES
640000 UGX
330000 CDF
680000 MGA
71000 AOA
10400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1000 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.72 inches | 108.8 cm2 ( ~86.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip64 | dust and water resistant |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, white, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6450 snapdragon 6 generation 1 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | originos 4 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.1 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo iqoo z9x waterproof?
ip64 | dust and water resistant
Does vivo iqoo z9x support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo iqoo z9x?
6000 mAh
How much does vivo iqoo z9x cost?
~160 EUR
What chipset powers vivo iqoo z9x?
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
How much RAM does vivo iqoo z9x have?
256GB GB



