🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 1600
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
Immortalis-G720 MC12
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5500 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 December 12
World price
380 GBP
458 EUR
457 EUR
457 EUR
454 EUR
4450 NOK
451 EUR
4700 SEK
459 EUR
451 EUR
440 CHF
457 EUR
451 EUR
451 EUR
440 CHF
16800 UAH
28700 RUB
456 EUR
454 EUR
457 EUR
453 EUR
1160 BYN
8900 MDL
460 USD
590 CAD
9400 MXN
1980000 COP
61000 ARS
1790 PEN
1.390819802E+14 VEF
417000 CLP
2420 BRL
70000 JMD
55000 HTG
660 AUD
730 NZD
600000 KRW
62000 JPY
107000 PKR
640 SGD
2040 MYR
5100000 UZS
4700 TJS
217000 KZT
3090 CNY
36200 INR
180 BHD
8800 EGP
330 JOD
140 KWD
1670 QAR
1680 AED
1720 SAR
191000 NGN
7700 ZAR
55000 KES
1780000 UGX
920000 CDF
1900000 MGA
198000 AOA
29200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 1600 Luminance units ( hbmillion) | 5000 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~89.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 194 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | gray, purple, gold |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9300+ ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.4 GHz cortex-x4 & 3x2.85 GHz cortex-x4 & 4x2.0 GHz cortex-a720 ) |
| GPU | immortalis-g720 mc12 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 15 | originos 5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.56" | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.6 | 85mm ( periscope telephoto ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus ( 15cm - ) | OIS | 3x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.1 | ( ultrawide ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 22mm ( wide ) | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | pd | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo s20 pro waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does vivo s20 pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo s20 pro?
5500 mAh
How much does vivo s20 pro cost?
~450 EUR
What chipset powers vivo s20 pro?
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
How much RAM does vivo s20 pro have?
512GB GB



